Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
2N7002BKVL
Tootja: NEXPERIA
Tootja tootekood: 2N7002BKVL
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23, TO236AB |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | Trench |
| Version | ESD |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current | 245mA |
| Pulsed drain current | 1.2A |
| Power dissipation | 1.2W |
| On-state resistance | 2Ω |
| Gate charge | 0.6nC |