Connector: PCB to PCB
Kordarv:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
55909-0440
Tootja: MOLEX
Tootja tootekood: 55909-0440
Spetsifikatsioon tootele Connector: PCB to PCB
| Operating temperature | -25...85°C |
| Contacts pitch | 400µm |
| Electrical mounting | SMT |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | PCB to PCB |
| Number of pins | 40 |
| Current rating | 300mA |
| Rated voltage | 50V |
| Spatial orientation | vertical |