Connector: wire-board
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
14.0
Tootekood:
560045-1201
Tootja: MOLEX
Tootja tootekood: 560045-1201
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Connector: wire-board
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Number of pins | 120 |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | PBT |
| Maximum current | 12A |
| Body colour | black |
| Connector variant | shrouded |
| Spatial orientation | angled |