IC: digital; XOR; Channels: 4; IN: 2; SMD; SO14; Series: LVC; -40÷125°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
74LVC86AD.112
Tootja: NEXPERIA
Tootja tootekood: 74LVC86AD.112
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: digital; XOR; Channels: 4; IN: 2; SMD; SO14; Series: LVC; -40÷125°C
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.2...3.6V DC |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 4 |
| Technology | CMOS, TTL |
| Series | LVC |
| Quiescent current | 40µA |
| Number of inputs | 2 |
| Kind of gate | XOR |