Analogue to Digital Converter, 8 bit, 31.25 kSPS, Differential, Single Ended, Serial, Single, 4.5 V
Kordarv:
252.0
Minimum quantity:
252.0
Tootekood:
ADC0838CIWM/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADC0838CIWM/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 8 bit, 31.25 kSPS, Differential, Single Ended, Serial, Single, 4.5 V
| Mounting | SMD |
| Case | SO20 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.5...6.3V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 8 |
| Interface | Microwire, SPI |
| Frequency | 400kHz |
| Converter resolution | 8bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 31.25ksps |
| Max operating temperature | 85°C |