Analogue to Digital Converter, 24 bit, 240 SPS, Differential, 2 Wire, Serial, Single, 2.7 V
Kordarv:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Tootekood:
ADS1224IPWT
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS1224IPWT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 24 bit, 240 SPS, Differential, 2 Wire, Serial, Single, 2.7 V
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP20 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating voltage | 2.7...5.5V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Frequency | 8MHz |
| Converter resolution | 24bit |
| Sampling speed | 240sps |
| Max operating temperature | 85°C |