Analogue to Digital Converter, 24 bit, 14.4 kSPS, Serial, Serial, SPI, Single, 2.7 V
Kordarv:
70.0
Minimum quantity:
70.0
Tootekood:
ADS1259BIPW
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS1259BIPW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 24 bit, 14.4 kSPS, Serial, Serial, SPI, Single, 2.7 V
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP20 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Frequency | 8MHz |
| Converter resolution | 24bit |
| Max operating temperature | 105°C |