Analogue to Digital Converter, 24 bit, 40 kSPS, Differential, Single Ended, SPI, Single, 4.75 V
Kordarv:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Tootekood:
ADS1261IRHBT
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS1261IRHBT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 24 bit, 40 kSPS, Differential, Single Ended, SPI, Single, 4.75 V
| Mounting | SMD |
| Case | VQFN32 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 10 |
| Interface | SPI |
| Converter resolution | 24bit |
| Sampling speed | 40ksps |
| Max operating temperature | 125°C |