Analogue to Digital Converter, 14 bit, 80 MSPS, Differential, Serial, Single, 1.7 V
Kordarv:
96.0
Minimum quantity:
96.0
Tootekood:
ADS5294IPFP
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS5294IPFP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 14 bit, 80 MSPS, Differential, Serial, Single, 1.7 V
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 1.7...1.9V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 8 |
| Interface | serial |
| Converter resolution | 14bit |
| Sampling speed | 80Msps |
| Max operating temperature | 85°C |