Analogue to Digital Converter, 16 bit, 40 kSPS, Single Ended, Parallel, Serial, Single, 4.75 V
Kordarv:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Tootekood:
ADS7825U
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS7825U
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 16 bit, 40 kSPS, Single Ended, Parallel, Serial, Single, 4.75 V
| Mounting | SMD |
| Case | SO28 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | parallel, SPI |
| Converter resolution | 12bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 40ksps |
| Max operating temperature | 85°C |