Analogue to Digital Converter, 12 bit, 500 kSPS, Differential, SPI, Single, 4.75 V
Kordarv:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Tootekood:
ADS7861E
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS7861E
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 12 bit, 500 kSPS, Differential, SPI, Single, 4.75 V
| Mounting | SMD |
| Case | SSOP24 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Converter resolution | 12bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 500ksps |
| Max INL | ±2LSB |
| Relative accuracy | 3LSB |
| Max DNL | ±1LSB |
| Max operating temperature | 85°C |