Analogue to Digital Converter, 18 bit, 1 MSPS, Single Ended, SPI, Single, 4.75 V
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
ADS8691IPWR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS8691IPWR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 18 bit, 1 MSPS, Single Ended, SPI, Single, 4.75 V
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Converter resolution | 18bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 1Msps |
| Max operating temperature | 125°C |