Analogue to Digital Converter, 16 bit, 400 kSPS, Single Ended, SPI, Single, 2.7 V
Kordarv:
160.0
Minimum quantity:
160.0
Tootekood:
ADS8864IDGS
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: ADS8864IDGS
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue to Digital Converter, 16 bit, 400 kSPS, Single Ended, SPI, Single, 2.7 V
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP10 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...3.6V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Converter resolution | 16bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 400ksps |
| Max INL | ±2LSB |
| Max DNL | ±1LSB |
| Max operating temperature | 85°C |