Transistor: N-MOSFET x2; unipolar; 20V; 6.3A; 1W; TSSOP8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AO8808A
Tootja: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: AO8808A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET x2; unipolar; 20V; 6.3A; 1W; TSSOP8
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP8 |
| Polarisation | unipolar |
| Semiconductor structure | common drain |
| Type of transistor | N-MOSFET x2 |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 20V |
| Drain current | 6.3A |
| Pulsed drain current | 30A |
| Power dissipation | 1.08W |
| On-state resistance | 27mΩ |
| Gate charge | 17.9nC |