Transistor: N-MOSFET; unipolar; 600V; 1.4A; 56.8W; TO252
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AOD2N60
Tootja: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: AOD2N60
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 600V; 1.4A; 56.8W; TO252
| Mounting | SMD |
| Case | TO252 |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 600V |
| Drain current | 1.4A |
| Power dissipation | 56.8W |
| On-state resistance | 4.4Ω |
| Gate charge | 9.5nC |