Transistor: N-MOSFET; unipolar; 400V; 2.8A; 78W; TO252
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AOD5N40
Tootja: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: AOD5N40
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 400V; 2.8A; 78W; TO252
| Mounting | SMD |
| Case | TO252 |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 400V |
| Drain current | 2.8A |
| Power dissipation | 78W |
| On-state resistance | 1.6Ω |
| Gate charge | 6.9nC |