Transistor: N-MOSFET; unipolar; 500V; 3.1A; 104W; TO252
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AOD5N50
Tootja: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: AOD5N50
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 500V; 3.1A; 104W; TO252
| Mounting | SMD |
| Case | TO252 |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 500V |
| Drain current | 3.1A |
| Power dissipation | 104W |
| On-state resistance | 1.6Ω |
| Gate charge | 11.5nC |