Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 3.5A; 1.8W; DFN2x2B
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AON2290
Tootja: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: AON2290
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 3.5A; 1.8W; DFN2x2B
| Mounting | SMD |
| Case | DFN2x2B |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 100V |
| Drain current | 3.5A |
| Power dissipation | 1.8W |
| On-state resistance | 72mΩ |
| Gate charge | 6.5nC |