Transistor: N-MOSFET; unipolar; 600V; 1.4A; TO251
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Tootekood:
AOU2N60
Tootja: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: AOU2N60
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 600V; 1.4A; TO251
| Mounting | THT |
| Case | TO251 |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 600V |
| Drain current | 1.4A |
| On-state resistance | 4.4Ω |
| Gate charge | 9.5nC |