PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷5.5V; Uout: 0.6÷3.3V; DFN8; buck
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AOZ1615DI
Tootja: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: AOZ1615DI
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷5.5V; Uout: 0.6÷3.3V; DFN8; buck
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | soft start |
| Topology | buck |
| Frequency | 3MHz |
| Input voltage | 2.5...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |