PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷28V; Uout: 0.8÷24V; QFN22; buck
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
AOZ2260QI-15
Tootja: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: AOZ2260QI-15
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷28V; Uout: 0.8÷24V; QFN22; buck
| Output current | 6A |
| Mounting | SMD |
| Case | QFN22 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | soft start |
| Topology | buck |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 2.7...28V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |