PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.6÷18V; Uout: 0.8÷18V; SOP-8L-DEP
Kordarv:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
AP1538SG-13
Tootja: DIODES INCORPORATED
Tootja tootekood: AP1538SG-13
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.6÷18V; Uout: 0.8÷18V; SOP-8L-DEP
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOP-8L-DEP |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 300kHz |
| Input voltage | 3.6...18V DC |
| Efficiency | 92% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |