Power Load Switch, High Side, Active High, 2 Outputs, 0.05 ohm On State, 5.5 V supp, 3.45 A, MSOP-8
Kordarv:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
AP22814AM8-13
Tootja: DIODES INCORPORATED
Tootja tootekood: AP22814AM8-13
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Switch, High Side, Active High, 2 Outputs, 0.05 ohm On State, 5.5 V supp, 3.45 A, MSOP-8
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| On-state resistance | 50mΩ |
| Kind of output | P-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side, USB switch |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |