Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
APT4M120K
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: APT4M120K
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO220-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | POWER MOS 8® |
| Drain-source voltage | 1.2kV |
| Drain current | 3A |
| Pulsed drain current | 15A |
| Power dissipation | 225W |
| On-state resistance | 3.8Ω |
| Gate charge | 43nC |