Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
APT7M120B
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: APT7M120B
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | POWER MOS 8® |
| Drain-source voltage | 1.2kV |
| Drain current | 5A |
| Pulsed drain current | 28A |
| Power dissipation | 335W |
| On-state resistance | 2.1Ω |
| Gate charge | 80nC |