Power Load Distribution Switch, High Side, Active High, 5V, 1 Output, 1.275A, 0.1ohm, SSOP-5
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BD2232G-GTR
Tootja: ROHM SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: BD2232G-GTR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch, High Side, Active High, 5V, 1 Output, 1.275A, 0.1ohm, SSOP-5
| Output current | 1.3A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | SSOP5 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 100mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side, USB switch |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |