Power Load Distribution Switch, AECQ100, High Side, Active High, 2 Out, 5.5V, 2.4A, 0.08ohm, SOP-J-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BD82006FVJ-MGE2
Tootja: ROHM SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: BD82006FVJ-MGE2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch, AECQ100, High Side, Active High, 2 Out, 5.5V, 2.4A, 0.08ohm, SOP-J-8
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| Number of pins | 8 |
| On-state resistance | 110mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |