Power Load Distribution Switch, High Side, Active High, 5V, 1 Output, 1.5A, 0.072ohm, MSOP-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BD82030FVJ-GE2
Tootja: ROHM SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: BD82030FVJ-GE2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch, High Side, Active High, 5V, 1 Output, 1.5A, 0.072ohm, MSOP-8
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...5.5V |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| Number of pins | 8 |
| On-state resistance | 93mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |