Power Load Distribution Switch IC, Low Side, 2 Outputs, 5.5 V in, 10 A, 0.15 ohm, SOP-8
Kordarv:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
BM2LB150FJ-CE2
Tootja: ROHM SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: BM2LB150FJ-CE2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch IC, Low Side, 2 Outputs, 5.5 V in, 10 A, 0.15 ohm, SOP-8
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 2 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| Number of pins | 8 |
| On-state resistance | 420mΩ |
| Kind of integrated circuit | low-side |
| Max operating temperature | 150°C |