Power Load Distribution Switch AEC-Q100, Low Side, 5.5V, 2 Outputs, 6A, 0.105ohm, SOP-J-8
Kordarv:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
BM2LC105FJ-CE2
Tootja: ROHM SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: BM2LC105FJ-CE2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch AEC-Q100, Low Side, 5.5V, 2 Outputs, 6A, 0.105ohm, SOP-J-8
| Output current | 800mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 2 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| Number of pins | 8 |
| On-state resistance | 315mΩ |
| Kind of integrated circuit | low-side |
| Max operating temperature | 150°C |