Module: IGBT; diode/transistor; IGBT three-phase bridge; Ic: 20A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BSM20GP60
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: BSM20GP60
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: IGBT; diode/transistor; IGBT three-phase bridge; Ic: 20A
| Mounting | screw |
| Case | AG-ECONO2-5 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | EconoPIM™ 2 |
| Type of module | IGBT |
| Application | frequency changer, Inverter |
| Power dissipation | 130W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 230A |
| Topology | brake chopper, IGBT three-phase bridge, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 20A |