Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 0.17A; 0.36W; SOT23
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BSS123
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: BSS123
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 0.17A; 0.36W; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Features of semiconductor devices | logic level |
| Drain-source voltage | 100V |
| Drain current | 170mA |
| Power dissipation | 360mW |
| On-state resistance | 12Ω |
| Gate charge | 2.5nC |