Smart Power Load Switch, Low Side, AEC-Q100, MOSFET, 1 Output, 10 V, 3.6 A, 46 mohm, TO-252-3
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BTS3046SDLATMA1
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: BTS3046SDLATMA1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Smart Power Load Switch, Low Side, AEC-Q100, MOSFET, 1 Output, 10 V, 3.6 A, 46 mohm, TO-252-3
| Output current | 3.6A |
| Mounting | SMD |
| Case | PG-TO252-3 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 3 |
| Technology | HITFET® |
| On-state resistance | 46mΩ |
| Output voltage | 60V |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | low-side |
| Max operating temperature | 150°C |