Power Load Distribution Switch, AECQ100, High Side, Active High, 4.5V to 36V, 5.5A, 0.09ohm, SOIC-8
Kordarv:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
BV1HD090FJ-CE2
Tootja: ROHM SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: BV1HD090FJ-CE2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch, AECQ100, High Side, Active High, 4.5V to 36V, 5.5A, 0.09ohm, SOIC-8
| Output current | 9A |
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| Number of pins | 8 |
| On-state resistance | 500mΩ |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Max operating temperature | 150°C |