Power Load Distribution Switch AEC-Q100, Low Side, 5V, 1 Output, 40A, 0.028ohm, TO-252-J-4
Kordarv:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Tootekood:
BV1LB028FPJ-CE1
Tootja: ROHM SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: BV1LB028FPJ-CE1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch AEC-Q100, Low Side, 5V, 1 Output, 40A, 0.028ohm, TO-252-J-4
| Output current | 2.4A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| Number of pins | 4 |
| On-state resistance | 85mΩ |
| Kind of integrated circuit | low-side |
| Max operating temperature | 150°C |