Power Load Distribution Switch, AEC-Q100, Low Side, 8 Out, 5.5V, 17.5A, 0.8ohm, SOIC-24
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BV1LB085FJ-CE2
Tootja: ROHM SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: BV1LB085FJ-CE2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch, AEC-Q100, Low Side, 8 Out, 5.5V, 17.5A, 0.8ohm, SOIC-24
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| Number of pins | 8 |
| On-state resistance | 260mΩ |
| Kind of integrated circuit | low-side |
| Max operating temperature | 150°C |