Module: IGBT; diode/transistor; three-phase diode bridge; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DDB6U100N16RRBOSA1
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: DDB6U100N16RRBOSA1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: IGBT; diode/transistor; three-phase diode bridge; screw
| Case | AG-ECONO2-3 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Technology | EconoBRIDGE™ |
| Power dissipation | 350W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 550A |
| Topology | brake chopper, three-phase diode bridge |
| Collector current | 100A |