DG2216R-10.0-03P-14-00A(H)
Tootja: DEGSON ELECTRONICS
Tootja tootekood: DG2216R-10.0-03P-14-00A(H)
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Connector: PCB terminal block; terminal; 76A; 600V; angled 90°
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 10mm |
| Electrical mounting | spring clamp, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Contact material | copper |
| Body material | NYLON 66 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 76A |