Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 14A; Idm: 60A; 45W; DPAK
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DI020N06D1
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: DI020N06D1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 14A; Idm: 60A; 45W; DPAK
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK, TO252AA |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current | 14A |
| Pulsed drain current | 60A |
| Power dissipation | 45W |
| On-state resistance | 24mΩ |
| Gate charge | 25.3nC |