Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 35A; Idm: 90A; 85W; TO220AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DIT050N06
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: DIT050N06
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 35A; Idm: 90A; 85W; TO220AB
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current | 35A |
| Pulsed drain current | 90A |
| Power dissipation | 85W |
| On-state resistance | 14mΩ |
| Gate charge | 50nC |
| Heatsink thickness | ≤ 1.2mm |