Transistor: N-MOSFET; unipolar; 65V; 62A; Idm: 310A; 160W; TO220AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DIT090N06
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: DIT090N06
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 65V; 62A; Idm: 310A; 160W; TO220AB
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 65V |
| Drain current | 62A |
| Pulsed drain current | 310A |
| Power dissipation | 160W |
| On-state resistance | 5.7mΩ |
| Gate charge | 94nC |
| Heatsink thickness | ≤ 1.2mm |