Transistor: N-MOSFET; unipolar; 80V; 67A; Idm: 320A; 170W; TO220AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DIT095N08
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: DIT095N08
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 80V; 67A; Idm: 320A; 170W; TO220AB
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 80V |
| Drain current | 67A |
| Pulsed drain current | 320A |
| Power dissipation | 170W |
| On-state resistance | 6.6mΩ |
| Gate charge | 109nC |
| Heatsink thickness | ≤ 1.2mm |