Transistor: N-MOSFET; unipolar; 80V; 84A; Idm: 450A; 220W; TO220AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DIT120N08
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: DIT120N08
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 80V; 84A; Idm: 450A; 220W; TO220AB
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 80V |
| Drain current | 84A |
| Pulsed drain current | 450A |
| Power dissipation | 220W |
| On-state resistance | 4.9mΩ |
| Gate charge | 163nC |
| Heatsink thickness | ≤ 1.2mm |