Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DMN6140LQ-7
Tootja: DIODES INCORPORATED
Tootja tootekood: DMN6140LQ-7
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 60V |
| Application | automotive industry |
| Drain current | 1.2A |
| Pulsed drain current | 10A |
| Power dissipation | 700mW |
| On-state resistance | 140mΩ |