Connector: FFC/FPC; Plating: selectively gold plated; SMT; PIN: 40
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
F336-1A7H1-11040
Tootja: Amphenol Communications Solutions
Tootja tootekood: F336-1A7H1-11040
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Connector: FFC/FPC; Plating: selectively gold plated; SMT; PIN: 40
| Operating temperature | -40...105°C |
| Electrical mounting | SMT |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | selectively gold plated |
| Type of connector | FFC (FPC) |
| Number of pins | 40 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Body material | LCP |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 500mA |
| Rated voltage | 50V |
| Ribbon cable pitch | 500µm |
| Connector variant | ZIF |
| Spatial orientation | vertical |