Transistor: N-MOSFET; unipolar; 600V; 12.5A; Idm: 60A; 39W; TO220FP
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FCPF20N60
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: FCPF20N60
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 600V; 12.5A; Idm: 60A; 39W; TO220FP
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | SuperFET® |
| Drain-source voltage | 600V |
| Drain current | 12.5A |
| Pulsed drain current | 60A |
| Power dissipation | 39W |
| On-state resistance | 190mΩ |
| Gate charge | 98nC |