Transistor: IGBT
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FGH4L40T120LQD
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: FGH4L40T120LQD
Spetsifikatsioon tootele Transistor: IGBT
| Mounting | THT |
| Case | TO247-4 |
| Kind of package | tube |
| Type of transistor | IGBT |
| Features of semiconductor devices | Kelvin terminal |
| Power dissipation | 153W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 160A |
| Collector current | 40A |
| Gate charge | 227nC |
| Collector-emitter voltage | 1.2kV |