Module: IGBT; diode/transistor; IGBT three-phase bridge; Ic: 100A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FP100R12KT4B11BOSA1
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: FP100R12KT4B11BOSA1
Spetsifikatsioon tootele Module: IGBT; diode/transistor; IGBT three-phase bridge; Ic: 100A
| Case | AG-ECONO3-3 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | EconoPIM™ 3 |
| Power dissipation | 515W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 200A |
| Topology | brake chopper, IGBT three-phase bridge, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 100A |