Power Load Distribution Switch, High Side, Active High, 5.5V, 1 Output, 800mA, 0.055ohm, WLCSP-6
Kordarv:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
FPF2193
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: FPF2193
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch, High Side, Active High, 5.5V, 1 Output, 800mA, 0.055ohm, WLCSP-6
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.8...5.5V DC |
| Case | WLSCP6 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Integrated circuit features | thermal protection, undervoltage protection |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 6 |
| On-state resistance | 50mΩ |
| Kind of output | P-Channel |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |