Module: IGBT; single transistor; Urmax: 1.2kV; Ic: 600A; AG-62MM-2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FZ600R12KE3
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: FZ600R12KE3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: IGBT; single transistor; Urmax: 1.2kV; Ic: 600A; AG-62MM-2
| Mounting | screw |
| Case | AG-62MM-2 |
| Electrical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Type of module | IGBT |
| Power dissipation | 2.8kW |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 1.2kA |
| Collector current | 600A |